Cilt Lekeleri

LEKE BAKIMI

Ciltte lekelenme yaşımız ve güneşe maruz kalma şeklimize göre karşılaşılabilen bir cilt problemidir. Cildin belli bölgelerinde diğer alanlara göre renk hücreleri daha çok çalışır ve lekelenmeler görülür. Bu görüntü ciltte ton eşitsizliğine yol açarak, yaşlı ve yoğun bir görünüme neden olacaktır.

Cilt Lekeleri Hangi Bölgelerde Görülür?

Özellikle yüzde alın, yanak bölgesi ve dudak üstü bölgeleri lekelenmelerin en çok göründüğü alanlardır. Bu lekelerin rengi daha çok güneşe maruz kaldığımız yaz aylarında koyulaşır, kış aylarında ise açılmaya başlar. Çok derin lekelenmelerde yaz kış lekenin rengi koyu kalabilir.

Cilt Lekeleri Neden Oluşur?

  • Cilt lekelenmelerinin en çok rastlanılan sebebi güneş ışınlarının verdiği hasardır. Esmer ten rengine sahip kişilerde lekelenmeler, beyaz tenli kişilere göre daha sık görülür.
  • Fazla güneşlenerek ultraviyole ışınına direkt maruz kalmış kişilerde bu tip lekelenmeler daha sık görülür.
  • Karlı bölgelerde yaşayan insanlarda da lekelenmeler görülebilir, çünkü kar güneş ışınlarının daha çok yansımasına sebep olur.
  • Sivilcelerden kurtulma ya da lazer esnasında güneşten yeterince korunmayan kişilerde de cilt lekelenmelerine rastlamak mümkündür.
  • Gün içinde yaşanılan stresin de renk hücrelerini etkilediği düşünüldüğünde stres seviyemizin de lekelenmelere yol açabileceği öngörülmektedir.
  • Daha önce hormon işlemi görmüş kişilerde ya da hamileliklerinde artan lekelenmelere rastlanılmaktadır.
  • Çevresel ve genetik faktörler hesaba katılarak size özel analizler ve son teknoloji ile uygulanacak etkin çözüm önerileri için sizleri aramıza bekliyoruz.

Cilt tipiniz ve cildinizin ihtiyacınıza göre oluşturacağımız leke kürlerinden faydalanmaya hemen başlamak için geç kalmayın.