Protez Tırnak

Protez Tırnak

Protez tırnak, tırnakları zayıf, güçsüz, kısa ve şekilsiz olan kişilerde uygulanan estetik bir işlemdir. Protez tırnak işlemi ile tırnaklar daha estetik ve sağlıklı gösterilir ve orjinal tırnakların alttan uzaması beklenirken üst görüntünün daha bakımlı olması sağlanır.

Protez tırnaklar iki şekilde uygulanır. Bunlar;

  • Takma tırnak ile
  • Jel yöntemi ile

 

Takma Tırnak ile Protez Tırnak İşlemi

Bu işlemde öncelikle oje aşaması yapılmadan tırnaklar, tırnak etleri, eller protez için uygun hale getirilir. Özel bir sıvı ile sağlam takma tırnaklar tırnaklara yapıştırılır. Takma tırnaklar tırnakların durumuna göre bütün olarak ya da uç kısım olarak takılır ( beyaz tırnak kısmı). Sonrasında tırnağın sabit ve sağlam olması için özel yoğun bir ışık tırnak üzerine bir kaç saniye tutulur. Takılan protez tırnak boyutlandırılır, uç ve üst kısımlardaki çıkıntılar giderilir pürüzsüz hale getirilir. Sonrasında protez üzeri temizlenir ve koruyucu bir ilaç sürülür. Bu ilaç ojeye benzer ve korumanın yanı sıra sağlamlaştırma özelliğine de sahiptir. Sonrasın kişisel tercihe göre oje ya da cila uygulaması yapılıp tırnaklar kurutuluyor ve takma tırnak ile protez tırnak işlemi tamamlanıyor.

 

Jel Yöntemi ile Protez Tırnak Bakımı

Bu yöntem takma protez tırnak işlemine oranla daha yeni bir yöntemdir. İşlem kişinin kendi tırnağı üzerine özel, kıvamlı bir jel sürülüp şekillendirilerek yapılır. Öncelikle manikür ile el ve tırnaklar, protez için hazırlanır. Sonrasında tırnak üzeri özel bir el aleti ile pürüzsüz hale getirilir ve bir parça jel koyulur. Bu jel fırça ve sert el aletleri ile tırnak formunda şekillendirilir. Bu aşamada uygulayıcının el becerisi de çok önemlidir. Ardından yapılan tırnak özel bir cihazın ışığı ile sabitleştirilir. Sabitlemeden sonra tırnak ucu için daha beyaz renkte bir jel ile tırnak ucu oluşturulur ve yeniden aynı ışık ile sabitleme aşaması yapılır. Bu aşamalardan sonra tamamen sabitleşen tırnak pürüzsüz hale getirlir ve şekli revize edilir. Tırnak yapıldıktan sonra kişisel tercihe göre oje ve cila uygulaması yapılır tırnaklar kurutulur.

Jel ile protez tırnak uygulaması bu şekilde gerçekleştirilir.

 

Protez Tırnak Yapımı Ne Kadar Sürer?

İşlemler ortalama 1-1.5 saat sürmektedir.

 

Protez Tırnaklar Ne Kadar Süre Kalıcıdır?

Söz konusu işlemler ile yapılan protez ve estetik tırnaklar kullanıma gösterilen özene göre 1 ay kalıcılık sağlar.

 

Protez Tırnak Kimler İçin Uygundur?

Bu işlemler tırnak yeme alışkanlığı olan, tırnakları uzamayan, kırılan ve şekilsiz olan kişilerde önerilir. Düzenli manikür ile tırnak şeklini iyileştirmeye çalışan kişiler protez uygulaması ile özel günlerde daha estetik görüntüye kavuşabilriler. Bunun yanı sıra yeni evlenecek olan kadınlarda protez tırnak ve tırnak tasarımı daha sağlıklı, estetik bir görüntü için oldukça sık başvurulan bir estetik işlemdir.