Siyah Nokta Temizliği

SİYAH NOKTA / YAĞ BUTONU BAKIMI

Cildin normalden fazla yağlanması ve ölü hücrelerin cilt altında fazla birikmesiyle oluşan siyah noktalar, kadın ve erkeklerde yaygın görülen bir cilt problemidir. Cilt gözenekleri, kir, yağ ve makyaj kalıntıları ile tıkanır. Gözeneklere biriken bu maddeler gözenekleri genişleterek siyah noktaları oluşturur, bu da cildimizde kötü bir görüntü oluşturur. Bu birikintiler cildin yağ ve nem dengesini de olumsuz yönde etkiler.

Çevremizde çoğu insanda siyah noktalara rastlanır. Bu kadar sık rastlanması bu görüntünün normal olduğu anlamına gelmez. Siyah nokta kesinlikle müdahale edilmesi gereken, cilt kalitesinin ciddi şekilde etkileyen bir cilt problemidir.

 Siyah Noktalar/Yağ Butonları Nasıl Temizlenir?

Siyah nokta/ yağ butonu problemi olan ciltlerin bakımı devamlı olarak yapılmadır. Genişleyen gözenekleri daraltmak için cilt tipine uygun yöntemler geliştirilmeli ve mutlaka düzenli olarak profesyonel destek alınmalıdır. Evde uygulanan yöntemlerle siyah nokta ve yağ butonlarından kurtulmaya çalışmak kalıcı izlere yol açan sonuçlar doğurabilir.

Siyah Nokta/ Yağ Butonu Olanlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Bu tarz cilt tipi şikayeti olanlar, su bazlı akne ya da sivilce eğilimini arttırmayan ürünler kullanmalıdır.

Stres cildimizi direkt olarak etkileyen faktörlerden biridir. Her zaman rahatlıkla kullandığınız bir ürün stres seviyeniz arttıkça siyah nokta ya da yağ butonu sorununa sebep olabilir, çünü stresli olduğumuz zamanlarda cildin yağ dengesi bozulabilir.

Fondöten ve pudra gibi gözenekleri dolduran ürünler mümkün olduğunca kullanılmamalı, kullanıldığı zaman da cilt bu kalıntılardan iyi bir şekilde arındırılmalıdır.

Yağsız nemlendirici ve güneş koruyucular tercih edilmelidir.